ساختار کلی یک مقاله علمی چگونه است؟


گروه پژوهشی فربار

گام دوم: آشنایی با ساختار کلی یک مقاله علمی

تمام مجلات علمي ‌داراي يك فرمت معين يا سبك نوشتن مخصوص به خود هستند و تنها مقالاتی که این فرمت را رعایت کرده باشند مورد پذیرش قرار می گیرند. اين سبك نوشتن تعيين مي‌كند كه مقالات شما دارای چه بخش هایی باشد، چه تعداد کلمه داشته باشد و نحوه رفرنس دهی در آن از کدام روش رفرنس نویسی تبعیت کند. حتی نوع نمودارها و جداولی که در مقاله قرار می دهید باید مطابق با اصول مجله ای باشد که قرار است مقاله در آن چاپ شود. البته اکثر مقالات دارای یک ساختار استاندارد ثابتی هستند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

ساختار یک مقاله علمی

 1. عنوان
 2. مولف یا مولفان با ذکر موسسه وابسته
 3. چکیده
 4. کلیدواژه‌ها
 5. مقدمه : این بخش در حدود ۲۰ درصد حجم مقاله را در بر میگیرد و شامل توضیح مفصلی از موضوع مقاله، پژوهش های پیشین مرتبط با موضوع مقاله و بیان فرضیات و اهداف مطالعه می باشد.
 6. روش: این بخش در حدود ۳۰ درصد حجم مقاله را در بر میگیرد و هدف از نوشتن این بخش، ارائه روش کار یا روش مطالعه، مواد و دستگاه های مورد استفاده ( در تحقیقات آزمایشگاهی) و در کل مسیری که طی می شود تا اهداف و فرضیات نهایتا به یک نتیجه مشخص برسد.
 7. نتایج: این بخش در حدود ۱۵ درصد حجم مقاله را دربر میگیرد و تمامی نتایج بدست آمده از بخش روش، در این بخش قید می شود.
 8. بحث و نتیجه گیری: این بخش در حدود ۲۵ درصد حجم مقاله را دربر میگیرد و در این بخش نتایج بدست آمده مورد بحث و تحلیل قرار می گیرد و با نتایج کارهای گذشتگان مورد مقایسه قرار می گیرد.
 9. منابع: این بخش در حدود ۱۰ درصد حجم مقاله را شامل می‌شود.

البته ساختار مقاله و تهيه گزارش از يك پژوهش علمي، با توجه به روش به كار گرفته شده در پژوهش، متفاوت است. به همین منظور يك تقسيم بندي كلي برای روش‌‏هاي استفاده شده در علوم انجام گرفت.

 1. روش‌‏هاي كمي (تحقيقات ميداني)
 2. روش‌های كيفي (در اینجا به معنی تحقيقات كتابخانه‏‌اي)

ساختار مقاله مبتني بر پژوهش ميداني 

روش ها و اصول کلی ناظر بر گزارش فعالیت پژوهشی شاخه های علوم، تقریبا به طور خاصی به کار می روند که همگی متکی بر «روش علمی»است. تمامی مقالات نوشته شده در رشته های مختلف علوم انسانی بر پایه پژوهش های میدانی می باشد و تقریبا در تمام رشته های انسانی دارای ساختار ثابت زیر می باشند:

 1. مقدمه
 2. روش
 3. نتایج
 4. بحث و تفسیر

ساختار مقاله مبتنی بر پژوهش توصیفی

اصول به کارگرفته شده در پژوهش های توصیفی با توجه به روش های به کارگرفته شده در پژوهش های میدانی، مقداری متفاوت است. هر چند این اصول ممکن است با توجه به موضوع های مختلف تحقیقی و رشته های مختلف، تغییر نماید، ساختار کلی که تقریبا همه پژوهش های توصیفی باید در قالب آن درآیند، به شرح زیر است.

 1. مقدمه
 2. طرح بحث (متن)
 3. نتیجه گیری

 ساختار مقاله مبتني بر پژوهش کیفی

ساده ترين تعريفي كه ميتوان از پژوهش كيفي داشت اين است كه “پژوهشي كه ارائه يافته هاي آن از طريق روشهاي آماري و يا ساير ابزارهاي كمي سازي به دست نيامده باشد”. امروزه پژوهش هاي كيفي با توجه به ارائه نتايج تفسيري و معنايي، مقبوليتي عام يافته اند. امكان پژوهش بر روي مفاهيمي چون تجارب زنده، هيجانات و احساسات، تحركات اجتماعي، تعاملات بين افراد و جوامع، كشف علل ظهور و از بين رفتن پديده هاي اجتماعي، همه و همه انگيزهاي مضاعف و زمين هاي مساعد براي گرايش پژوهشگران به اين گونه پژوهش ها به وجود مي آورند.

به طور كلي هر پژوهش كيفي شامل سه جزء است:

 1. داده ها كه از منابع متنوعي مانند مصاحبه، مشاهده و اسناد به دست ميآيند.
 2. شيوه ها و روندهايي كه براي تحليل و سازماندهي داده ها به كار ميروند، مانند مفهوم پردازي و كاستن از حجم داده ها، تشكيل مقوله ها و بر قرار كردن شبكه مفاهيم.
 3. ارائه گزارش.


جهت ارتباط با مشاوران گروه پژوهشی فربار فرم زیر را پرکنید یا به بخش ارتباط با ما مراجعه کنید.

اشتراک گذاری برای دوستان :

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.